Škola projektování

Tak zní název vzdělávacího konceptu ateliéru LOXIA, který žákům a studentům základních a středních škol otevírá dveře do praxe a nabízí pohled pod pokličku profesí projektanta a architekta.

V úterý 17. ledna se třída 9.D vydala na workshop Školy projektování přímo do sídla ateliéru LOXIA na Vinohradech. Tam na nás již čekal náš průvodce světem projektování, pan Bc. Matouš Fejfar, zástupce ředitelky Školy projektování. Připravil si pro nás poutavou prezentaci, pomocí které velmi srozumitelně vysvětlil, co jednotlivé profese (stavař, statik, projektant, architekt a další) obnáší. Ocenili jsem zejména historky z praxe, které nás mnohdy překvapily i pobavily.

Škola projektování

Po malém občerstvení následovala soutěž. Zadání bylo jasné, postavit co nejvyšší stavbu za pomoci špejlí a lepenky, která nespadne ani po přestřižení jakýchkoli tří špejlí. Časový limit byl velkorysý, 50 minut.

Škola projektování

Po krátké poradě o volbě správné strategie týmy začaly horečně stavět. Každý tým zvolil jinou taktiku a brzy bylo na světě pět velmi originálních staveb. Ale vítěz mohl být jen jeden, tak na řadu přišel „Střihoruký Matouš“ a začal stavby razantně zkracovat. Prvenství nakonec získal tým pod vedením Honzy díky strategii 4 špejlí.

Škola projektování

Škola projektování

V ateliéru Loxia jsme strávili celé dopoledne. Příjemná atmosféra, milý a přátelský přístup pana Fejfara a zábavná soutěž nakonec způsobily, že jsme odcházeli v dobré náladě a nabití pozitivní energií. Všem se workshop líbil, někteří věří, že by je právě tahle profese v budoucnu mohla bavit a také živit. A tak se možná právě tento workshop stane tím určujícím pro jejich další profesní směřování. A pokud ne, nevadí, to nejdůležitější, co jsme si odnesli je, že ať už si v životě zvolíte jakoukoliv profesi, architekt, zedník, lékař či automechanik, důležité je, abyste jí dělali poctivě, s chutí a plným nasazením. Pak máte šanci na úspěch.

Ateliéru Loxia patří naše díky, pevně věříme, že jsme u Vás nebyli naposledy.

Mgr. Ivana Addarová a 9.D