Výlet do ZOO

Pražská ZOO nabízí v rámci „Happy Mondays“ kampaň „Vezměte svou třídu do ZOO Praha“. Toho jsme s družinami 9 a 10, jako velcí přátelé zvířat a přírody, nemohli nevyužít a tak jsme dne 26. 11. vyrazili na návštěvu ke zvířátkům. V ZOO Praha se na rozloze 60 ha nachází více než 150 expozic a 12 pavilónů a ačkoli je to možná překvapující, kromě některých zimních spáčů je zde většina zvířat celoročně aktivních. Například podzimní listí nejvíce oceňují primáti, kteří v něm běhají, do shrabaných hromad skáčou nebo v nich hledají potravu, kterou jim tam ošetřovatelé ukrývají, čímž je zabaví i nakrmí zároveň, a nám, návštěvníkům, ještě zajistí zábavnou podívanou. Panda červená je dokonce více aktivní v chladném počasí a vůbec nejodolnější ze zvířat jsou v pražské ZOO vlci. Ti ani v tom nejchladnějším období roku nepotřebují chodit do vnitřní expozice. Venku zůstávají dokonce i přes noc, i když sněží. A tato fakta, která jsme se mimo jiné při dnešní návštěvě dozvěděli, jsou důkazem toho, že ZOO Praha je ideální místo i pro podzimní výlety.

Naší první zastávkou byli lachtani. Ve své expozici s kamenitou pláží a velkou vodní plochou mají dokonce i skluzavku. Pod hladinou nám tak předvedli své plavecké dovednosti i obratné kousky při cvičení. Odměnou jim byl dětský vydatný potlesk a status nejoblíbenějšího zvířete. U tučňáků jsme shlédli jejich krmení ošetřovatelem i veterinární prohlídku a nemohli se odtrhnout od pozorování běžného života těchto nelétavých ptáků v černých fracích. Po prohlídce vodního světa jsme se vydali přes voliéry s pestrobarevnými papoušky, dravci, supy s holou hlavou a kondory s velkými křídly k plameňákům a pavilonu velkých želv. Poté následovala pauza, při které děti vykoupily všechny suvenýry i dobroty v občerstvení U Supa. Naše výprava se tak během chvíle rozšířila o nejrůznější druhy zvířátek – naštěstí jen plyšových. Se svými novými kamarády se děti vydaly vyzkoušet místní dětské hřiště a tak po chvíli čouhaly dětské hlavy, ruce i nohy z velryby či tlamy hrocha. Všichni, naštěstí, přežili a tak jsme mohli pokračovat do pavilónu goril, kde byla k vidění celá spokojená rodinka. Děti se gorilami inspirovaly natolik, že musely vyzkoušet i přilehlou opičí dráhu a samy se tak na chvíli staly opičkami. Pak ještě kouknout na levharty a je čas se přes Sečuán – pavilon ptáků z podhůří Himaláje, Rezervaci Bororo a Čambal – pavilon gaviálů vrátit zpět do školy.

ZOO Praha zavírá a většina zvířátek ulehá do svých pelíšků ke spánku. Co se děje pak, když už v ZOO není jediný návštěvník a i ošetřovatelé už šli dávno domů, necháme na dětské fantazii. Moc se nám tu líbilo a určitě tu nejsme naposled… A teď už jdeme po nachozených osmi kilometrech rozšířit řady zimních spáčů.