Vánoční výlet na zámek Veltrusy

Adventní čas je nejkouzelnější období v celém roce a to hlavně pro děti, které netrpělivě čekají na Ježíška. My jsme si chtěly čekání zkrátit, a proto jsme se rozhodly vyrazit na výlet. Ve čtvrtek 13. prosince se děti ze školní družiny 1, 2 a 7 vypravily na zámek Veltrusy. A jak probíhalo odpoledne plné vánoční atmosféry?

Po obědě jsme vyrazily na autobus, který byl jenom pro nás. Přivítal nás pan řidič a pohodlně nás usadil. Cestou jsme se mohly dívat na krásnou krajinu, mráz všude pokrýval stromy a keře a sluníčko svítilo široko daleko. Byla to opravdu krásná podívaná. Po příjezdu do Veltrus jsme se rozdělily na dvě skupiny a každá skupina měla svůj program. Menší děti byly na programu, kde je v průběhu povídání o vánočních zvycích a tradicích navštívili svatý Ambrož, Mikuláš, svatá Barborka a Lucie. Při krátkých scénkách se děti dozvěděly o jejich životě a vánočním poslaní. Společně si děti zazpívaly vánoční koledy a na závěr si vyrobily tradiční vánoční ozdobu.

Děti ze třetích tříd navštívily vánoční zámek, kde se dozvěděly spoustu nových věcí a zopakovaly si i své poznatky, které již mají ze školy a z domova. Během prohlídky na zámku viděly staročeskou výzdobu zámeckých prostorů, vyzkoušely si zahrát živý betlém, zpívaly koledy a měly možnost ucítit vůni myrhy a kadidla. Společně vyluštily kvíz, ve kterém měly rozřadit jídla, která se o vánocích vaří, pečou a konzumují. Pan průvodce dětem vyprávěl příběh o narození Ježíška a o příchodu Tří králů. Dále se děti dozvěděly třeba o tradici adventního věnce, kapří šupinky nebo sypání zrníček pod ubrus. Po programu jsme se vydaly zámeckým parkem na procházku a u vstupní brány na nás čekal autobus. Na závěr bych chtěla pochválit všechny děti, jak krásně zvládly celé zimní odpoledne.

Karolína Surovcová a školní družina