Lyžařský výcvikový kurz 2019

V pondělí dne 4. 2. 2019 jsme vyrazili na dlouho očekávaný lyžařský výcvikový kurz. Cílem naší cesty se stala Pec pod Sněžkou a naším domovem v následujících šesti dnech Lyžařská bouda. Po příjezdu do krkonošského letoviska nás přivítaly závěje sněhu, azurové nebe a sluncem zalitá zimní krajina. Hned na úvod bylo pro žáky sedmých tříd připraveno překvapení – o transport všech účastníků na Lyžařskou boudu se postaraly rolby. Pásová vozidla srdnatě bojovala s hromadami sněhu a značným převýšením a pro mnohé z nás se houpavá jízda stala nezapomenutelným zážitkem.

Poté, co se žáci ubytovali, byli rozděleni do čtyř družstev a začali si osvojovat základní lyžařské dovednosti. Již při prvních nesmělých pokusech o zdolání přilehlého svahu jsme byli svědky mnoha úctyhodných výkonů. Žáci ulehají do postelí a plni očekávání se nemohou dočkat rána…

 

Paprsky slunce se prodírají skrz sněhem zavátá okna a nás na počátku druhého dne vítá překrásný výhled na krkonošské panorama. Po vydatné snídani se při nástupu na dopolední lyžařský výcvik žáci seznamují s denním programem. První, druhé a třetí družstvo vyráží objevovat místní lyžařský areál, čtvrté družstvo získává první lyžařské zkušenosti na přilehlém svahu u naší boudy. Dopoledne brousí techniku na sjezdových lyžích a odpoledne se žáci čtvrtého družstva vůbec poprvé v životě potýkají se zemskou přitažlivostí na lyžích běžeckých.

První družstvo během dne úspěšně dobylo všechny sjezdové tratě, které lyžařský areál nabízí, a poté si zpestřilo program vzájemným soutěžením v „biatlonovém sprintu“. V něm byl nejúspěšnějším střelcem Ondřej Bican a zaslouženě se dočkal pomyslné zlaté medaile. Druhé družstvo pilně nacvičovalo smýkaný oblouk a všichni jeho členové si za obrovský pokrok zasloužili velkou pochvalu. Třetí družstvo si po náročném programu na sjezdovce vychutnalo v závěru odpoledne horkou čokoládu jako odměnu za dobře odvedenou práci. Ve večerních hodinách nás navštívil člen horské služby a podělil se s žáky o své bohaté zkušenosti.

Na Pec pod Sněžkou padá tma a my se těšíme na zítřejší den a další nové zážitky…

 

Ihned po snídani jsme vyrazili vstříc dalším lyžařským zážitkům. Odměnou za brzké vstávání nám byla nezapomenutelná jízda po nedotčeném „manšestru“. Krásnější start do třetího dne jsme si nemohli přát.

První družstvo během dopoledního výcviku úspěšně zdolalo obávanou černou sjezdovku na Hnědém vrchu a následně všechny snowparky v blízkém okolí. Druhé družstvo dnes mělo velmi náročný program. Dopoledne sbíralo naježděné kilometry na sjezdových tratích a odpoledne naopak v bílé stopě. Třetí družstvo tříbilo lyžařský styl především na sjezdovce Smrk, kde někteří odvážlivci dokonce pokořili tamní dráhu s překážkami „Funline“. Za odvedené výkony si pak všichni členové družstva vysloužili od pana instruktora nejen pochvalu, ale i malinovou limonádu. Čtvrté družstvo poprvé vyrazilo na sjezdové tratě v lyžařském areálu a za jejich až heroické výkony jim patří velký obdiv.

Večerní program byl věnován sportovní střelbě, kdy žáci mezi sebou svedli nelítostné souboje na elektronické střelnici. Z chlapců byl nejpřesnější Jan Novotný a celý turnaj ovládla téměř neomylná Eliška Drbohlavová.

Ve čtvrtek v půl deváté naskákala všechna družstva do přeskáčů a celé dopoledne pilovala smýkaný a řezaný oblouk včetně jejich modifikací.

Odpoledne byl pro žáky připraven orientační běh. Žáci nejprve absolvovali jednu střeleckou položku, na které si v případě selhání mohli vykoledovat až tři trestná kola. Následně měli za úkol pomocí mapy vyhledat celkem čtyři oranžové lampiony důmyslně ukryté v horském terénu. Nejrychlejším byl tým ve složení Jan Beringer a Emma Opletalová, který zvládl překonat obtížnou trať v rekordním čase 7 minut a 27 sekund. Druhé místo vybojovali Ondřej Bican a Jakub Host a bronzové medaile urvala dvojice Martin Šich a Denisa Valdová.

Před večeří dali instruktoři možnost žákům projevit svou fantazii a tvořivost. Žáci, rozděleni do skupin, si vylosovali jednu ze známých pohádek. Tu měli za úkol pomocí sněhu ztvárnit a ostatní skupiny pak z vytvořeného obrazu nebo skulptury hádali, o jakou pohádku se jedná.

Dnešní den byl pro nás všechny velmi náročný. Proto se již všichni těšíme do postelí, abychom načerpali nové síly a zítra byli fit na dlouho očekávané závody v obřím slalomu.


pátek ráno zahalila krkonošské hory mlha, která během dopoledne neustále sílila. Po poledni dosáhla takové hustoty, že jsme byli nuceni plánovaný závod v obřím slalomu zrušit.

Dopolední výcvik bohužel poznamenala nemilá událost. Jeden z členů druhého družstva nešťastně upadl a museli jsme zavolat horskou službu. V této složité situaci žáci zachovali chladnou hlavu a pomohli záchranářům s transportem raněného dolů na služebnu. Všichni žáci tvořící druhé družstvo včetně paní učitelky si zaslouží velikou pochvalu za zvládnutí krizové situace. Největší obdiv nás všech však patří samotnému Ondrovi, který projevil obrovskou míru statečnosti. Všichni na Ondru myslíme a posíláme mu mnoho pozdravů do trutnovské nemocnice.

Po večeři se uskutečnilo vyhlášení vítězů dílčích disciplín, ve kterých žáci v průběhu týdne soutěžili, a zároveň zhodnocení celého týdne, jak instruktory, tak samotnými žáky. Nejhodnotnější cenu „Skokan“, udělovanou za největší pokrok žáka v lyžařských dovednostech, si zaslouženě odnesla Tereza Dolanská.

 

Závěrečný den se nesl ve znamení velkého balení a odjezdu. Dopoledne všechna družstva ještě jednou vyrazila do lyžařského areálu, aby si naposledy zařádila na místních sjezdovkách. Po obědě jsme naložili rolbu a spanilou jízdou na lyžích sjeli dolů do Pece, kde již byl přistaven autobus. Loučíme se s Pecí bohatší nejen o lyžařský um, ale především i o řadu krásných a nezapomenutelných zážitků.