Prague meets Berlin

A první výměnný pobyt je úspěšně za námi. Na samém počátku jsme byli plni obav a očekávání, co vše si pod výměnou s německými studenty máme představit nejen my, ale i naši rodiče. Po prvním setkání v Praze byla půlka strachu překonána a před námi výzva, čtyřdenní pobyt v rodinách v Berlíně.

Cesta proběhla v duchu dobré nálady a smíchu. Čím více jsme se však přibližovali na místo určení, nervozita stoupala. Na nádraží nás čekali naši kamarádi a přivítání po dvou měsících bylo velmi přátelské. Cestou do školy jsme se osmělili a pustili se do plynné konverzace v angličtině. Ve škole na nás po dlouhé cestě čekalo občerstvení. Mohli jsme tak ihned ochutnat tajemství německé kuchyně v podobě sladkých dobrot. Po zhlédnutí školy jsme se rozutekli k našim náhradním maminkám, u kterých jsme se celé 4 dny cítili jako doma.

Další dny nás čekalo proměnlivé počasí od sluníčka přes silný déšť. I tak jsme si nabitý  program naplno užili. Výlet do historické Postupimi s krásným zámkem a parkem, pěší procházku uměleckou částí Berlína, projížďku na lodi po řece a projektový den na téma „Summer in the city“. Přátelství jsme utužili příslibem předvánočního setkání v Drážďanech, kde si vzájemně sdělíme nápady, co bychom chtěli společně zažít, a to jak v Praze v březnu, tak i v Berlíně v červnu v příštím roce 2020. Rádi bychom se v příštím roce opět zúčastnili a přibrali několik nových osmáků.  

Na základě krásných zážitků doporučujeme všem, kteří mají chuť poznat nové kamarády z jiné země, osvojit si konverzaci v angličtině a poznat něco nového, se do výměnného pobytu v příštím školním roce zapojit. I naši rodiče se cítí obohaceni a sami oprášili své znalosti anglického nebo německého jazyka. Všichni jsme si to společně moc užili.