Lyžařský výcvikový kurz 2020

Ráno dne 24. 1. 2020 žáci 7. A a 7. C zanechali aktovky s učebnicemi doma a místo nich vyrazili ke škole ověšeni taškami, lyžemi a snowboardy. Nastal totiž dlouho očekávaný okamžik odjezdu na lyžařský výcvikový kurz. Po více než dvouhodinové cestě autobus úspěšně dorazil do malebné horské vesničky nesoucí jméno Horní Malá Úpa. Přivítání bylo velkolepé. Nebe bez mráčku a zasněžený zářící vrchol nejvyšší české hory tyčící se nad námi.

 Lyžák_01

Po obědě byli žáci seznámeni s denním programem a následně se již vydali na přilehlý svah osvojovat si lyžařské a snowboardové dovednosti. Pro řadu z nich to byly vůbec první zkušenosti nasbírané na dvou či jednom prkénku. Všem žákům patří velká pochvala a obdiv za jejich nadšení a nezlomnou vůli se naučit něco nového.

Lyžák_02

Večerní program byl věnován pohybovým hrám. Žáci ve víceúčelové hale, která je součástí ubytovacího zařízení, soutěžili v „mezipokojovém“ klání štafet. Úctu svých soupeřů si svými výkony zasloužil pokoj dívek číslo 9, který ve všech soutěžích patřil mezi nejúspěšnější.

Příjemně unaveni žáci vzhlíží k zítřejšímu dni. Jaké výzvy a dobrodružství je čekají?

První ranní paprsky slunce ozářily okolní vrcholky a nám se naskytl překrásný pohled do úpského údolí. Lepší vstup do druhého dne jsme si nemohli přát.

Ráno v Malá Úpě

Po vydatné snídani se všechna družstva vydala na dopolední výcvik. První a druhé družstvo začalo s nácvikem smýkaného oblouku. Třetí družstvo udělalo své první lyžařské krůčky na cvičné sjezdovce pro lyžařské školy. Některým ze snowboardistů se již dopoledne podařilo ovládnout nezbedné prkno a donutit jej k prvním obloučkům.

Druhé družstvo Snowboardové družstvo

I odpolední výcvik se nesl ve znamení velkých pokroků a všichni žáci si zasloužili velkou pochvalu od svých instruktorů.  

Večerní program byl rozdělen do dvou částí. Dívčí pokoje zápolily v karetních hrách UNO, Bang a Double. Nejvíce bodů nasbíraly dívky z pokoje číslo 9 a zaslouženě si z karetního klání odnesly odměnu za první místo.

Večerní program Večerní program Večerní program

Chlapci tou dobou vyzvali instruktory k vzájemnému poměření sil ve florbale. I přes jejich heroický výkon nakonec svým horským vůdcům přece jen podlehli. Ale není všem dnům konec a do závěru pobytu jistě budou mít možnost si spravit chuť.

První družstvo během nedělního dne nacvičovalo carvingový oblouk a řada jeho členů úspěšně. Druhé družstvo v rámci odpoledního výcviku vyrazilo objevovat nedaleké sjezdové tratě U kostela.

První družstvo

 Třetí družstvo Občerstvení

Největších pokroků jsme opět byli svědky ve třetím družstvu a především mezi snowboardisty. Například Lucka a Kája se k „prkýnkářům“ připojily až dnes, ovšem již v odpoledních hodinách bravurně ovládaly oblouky na obě strany a plynule je napojovaly.

Snowboardové družstvo

Snowboardové družstvo Snowboardové družstvo Snowboardové družstvo

Večer byl věnován bowlingu. Ve snaze srazit co nejvíce kuželek byla nejúspěšnější Mája, která dosáhla úctyhodného skóre 110 bodů. Na druhém místě se umístil Kuba V. a bronzovou medailí na svém krku se může pochlubit Vláďa.

Bowling 

V závěru dne se utkaly chlapecké pokoje v karetních hrách, ve kterých se jako nejsilnější ukázal tým složený z chlapců z pokoje číslo 7.

Pondělní den se nesl v duchu aktivního odpočinku a soutěží. Dopoledne instruktoři uspořádali závody v bobování. Rozhodovaly centimetry. Nakonec se s nástrahami ledové tratě nejlépe vypořádali chlapci z pokoje číslo 6.

Bobování Bobování

Pozdrav z Krkonoš

Vítězný pokoj

O náplni odpoledne rozhodovali samotní žáci, kteří měli na výběr tři různé aktivity. První skupina odvážlivců vyrazila bojovat se zemskou přitažlivostí na běžkách. Druhá skupina nenasytů se věnovala zdokonalování techniky sjezdového lyžování a snowboardingu. Třetí skupina sportovců si osvojovala základní dovednosti hráče badmintonu ve víceúčelové hale.

Běžkaři Badminton

Večer se všichni žáci utkali ve střelbě na elektronický terč. Do finále postoupili ti nejlepší střelci z jednotlivých pokojů, tj. Lucka B., Mája, Zuzka, Tadeáš, Andrei a Adam S.

Soutěž ve střelbě Soutěž ve střelbě Soutěž ve střelbě

Soutěž ve střelbě

Ve strhujících finálových kláních byl zcela neomylný Andrei a zaslouženě získal medaili hodnoty nejvyšší. Stříbrnou si vystřílel Tadeáš a bouřlivým potleskem byla oceněna Lucka B., která vybojovala medaili kovu bronzového.

V úterý ráno se nad Malou Úpou zatáhlo a mraky přinesly vydatné přívaly sněhu. Mlha a všudypřítomný sníh nás však neodradil od dalšího zdokonalování lyžařské a snowboardové techniky.

Snowboardové družstvo

Před večeří instruktoři zhodnotili počínání jednotlivých členů svých družstev. Všichni žáci si vysloužili velkou pochvalu a byli oceněni za pokrok, kterého během svého pobytu dosáhli.

Večerní program Večerní program

Večerní program

Večer po společném rozcvičení a protažení bolavých svalů z lyžařského výcviku vyzvali chlapci instruktory k dalšímu vzájemnému utkání. Tentokrát ve fotbale. Po dramatickém průběhu se nakonec obě strany rozešly smírně 2:2.

29. ledna zasněženou Malou Úpu opouštíme. Odjíždíme bohatší o mnoho krásných zážitků a připraveni zdolat na lyžích či snowboardu jakýkoli svah.

Odjezd