Projektový týden (18. - 22. 10. 2021)

Vážení rodiče, prarodiče, milí žáci,

po dvou letech, ve kterých nejen naše škola, ale i celá republika bojovala s nutnými restrikcemi způsobenými nenadálou a zákeřnou covidovou pandemií, můžeme s radostí a úlevou oznámit, že se vracíme k novodobé tradici ZŠ Glowackého, a tou je pořádání tzv. projektového týdne. V minulých letech byla tato akce věnována historickým milníkům naší vlasti či osobě J. A. Komenského, mysliteli a pedagogovi ze všech nejpovolanějšímu.

Letošní projektový týden proběhne ve dnech 18. - 22. 10. 2021 a zúčastní se ho v různých podobách všechny třídní kolektivy napříč celým spektrem, tedy od nulťáčků až po deváťáky. Vzhledem k tomu, že na všech školách stále platí některá covidová opatření, dodržíme nařízení o homogenitě třídních kolektivů, takže všichni budou zapojeni pouze v rámci své třídy.Projektový týden 2021

Letošním tématem je naše hlavní město tak, jak ho mnozí neznáme. Jak bylo poničeno a o co přišlo v dobách těžkých, jak si v minulosti vedlo a jak je na tom dnes. Chceme se seznámit s jeho zvláštnostmi a kuriozitami, chceme se pobavit netradičními pamětihodnostmi, chceme zavzpomínat na místa dávno zmizelá či zapomenutá. Rádi bychom podnikli výlet do historie pražských parků, plováren, divadel a kabaretů, fabrik, restaurací a kaváren, do tradičních sportovních klubů. Chtěli bychom si připomenout významné pražské rodáky z oblasti umění, vědy či politiky.

Ti nejmenší budou poznávat a mapovat pražskou floru a faunu. Chtěli bychom, aby poznali, že pražská příroda není jenom hájek v Čimicích či Ďáblicích. Děti by mohly sestavovat herbáře, malovat či fotografovat zvířátka, poznávat stromy a rostliny, dokonce i chráněné druhy, s nimiž se na svých toulkách pražskou přírodou setkají.

Každá třída bude pořizovat jednoduchou fotodokumentaci k vybranému tématu a ti zdatní budou natáčet i krátká videa, z nichž by měl vzniknout časosběrný dokumentární film, který Vám všem bude na stránkách školy zpřístupněn.

Záštitu nad letošním projektovým týdnem převzalo naše SRPŠ. Poskytne jednotlivým třídám nejen materiální vybavení nutné k prezentaci, ale odmění i nejúspěšnější kolektivy hodnotnými cenami. Vzhledem k tomu, že součástí projektového týdne bude i znalostní mezitřídní soutěž, budou odměny pamatovat i na její vítěze.

V některých dnech budou žáci mimo školu v rámci sběru informací a materiálu, v některých dnech budou pracovat a vše kompletovat ve škole. V pátek proběhne závěrečná prezentace a mezitřídní soutěž. O všech změnách v rozvrhu tohoto týdne Vás budou včas informovat třídní učitelé prostřednictvím elektronického systému Bakaláři. Věnujte, prosíme, těmto sdělením zvýšenou pozornost.

Závěrem dovolte, abychom apelovali především na prarodiče, kteří jste pražskými rodáky. Seznamte se s tématy, které si děti vybraly. Vezměte své vnučky a vnuky na místa, která se nesmazatelně vryla do Vašich srdcí, na místa, k nimž Vás poutají vzpomínky či krásné zážitky. Ukažte jim místa dávno zapomenutá, přibližte jim historii Prahy tak, jak si ji pamatujete Vy, jak na ni vzpomínáte. Pořiďte fotku tam, kde byla fabrika, kde jste pracovali, kam jste chodili na famózní zákusky, kde měli nejlepší kávu nebo kam jste chodili fandit svému oblíbenému klubu.

Věříme, že náplň projektového týdne žáky zaujme a že se svých úkolů zhostí na výbornou. Možná vznikne něco, na co budeme všichni pyšní a ještě dlouho na to budeme vzpomínat.

Vedení školy