Lyžařský výcvikový kurz 2021/22 (2. turnus)

V jedenáct hodin a patnáct minut vystoupal do Horní Malé Úpy autobus s pražskou poznávací značkou. To byl signál k tomu, aby se sedmáci s Krkonošemi rozloučili a instruktoři naopak přivítali žáky z osmých tříd. Okolní kopce sprchovaly sluneční paprsky a na sjezdových tratích panovaly ideální podmínky. Po obědě všichni již netrpělivě stepovali před lyžárnou s lyžařskou výzbrojí v ruce.

1. den

Lyžaři byli rozděleni do družstev. Začátečníci zvládli první lyžařské krůčky excelentně a natěšeně již vyhlížejí další okamžiky strávené na dvou prkýnkách. Žáci v prvním a druhém družstvu si osvojovali techniku smýkaného a carvingového oblouku a naplno si užívali první den na prosluněné sjezdovce. Snowboardisti neúnavně svištěli kopcem a sekali jeden oblouk za druhým.

1. den

1. den 1. den

1. den

Večer žáci objevili další významný prostor, který je součástí našeho ubytování – sportovní halu. Zde se po společném zahřátí a protažení utkali jednotlivé pokoje ve štafetových soutěžích. V konečném součtu bodů byli nejúspěšnější chlapci z pokoje číslo sedm: Kuba Z., Lubo, Lukáš, Matěj a Matyáš.

1. den 1. den

Druhý den jsme odstartovali báječnou snídaní a každý z žáků na bohatě prostřeném švédském stole nalezl, co mu bylo po chuti. Dnes k vrcholkům Krkonoš dorazila obleva, rtuť na teploměru vystoupala až ke třem stupňům nad nulou a sněhu začalo rychle ubývat. I takové počasí však k horám patří a žáci se tak na sjezdovkách museli potýkat se stále těžším terénem.

2. den

2. den 2. den

Bojovali statečně a mají zasloužené uznání svých instruktorů. Naše družstvo začátečníků udělalo obrovský pokrok. Dokonce již všichni úspěšně zvládli jízdu na vleku a mají zdoláno mnoho výškových metrů na okolních sjezdovkách.

2. den 2. den

První a druhé družstvo zdolávala ten největší kopec a lyžaři pod drobnohledem svých vedoucích zdokonalovali své oblouky a jízdu v prudším svahu, ať už s hůlkami nebo bez, statečně se s každým úkolem poprali a jsou každou chvilkou lepší a lepší. Za chvíli nebudeme muset těm nejlepším vůbec radit, nebude totiž co, i takové borce tu totiž máme. Poklonu zaslouží Kiki a Denis, ti mají opravdu carvingový oblouk téměř dokonale zvládnutý.

2. den

2. den 2. den 2. den

2. den 2. den

2. den

Dnes zažily svou premiéru na snowboardu dvě nebojácné bojovnice – Naty a Bety. Po úvodním seznámení s pravidly manipulace s prknem a nácviku bezpečného pádu se holky mílovými kroky propracovaly až k prvním obloučkům. V závěru dopoledního výcviku sjížděly sjezdovku jako ostřílení snowboardoví borci. Za svou píli byly odměněny instruktorem nejen velkou pochvalou, ale i čokoládovou dobrotou v místním kiosku.  

2. den

2. den 2. den 2. den

V rámci večerního programu si nejprve všichni účastníci kurzu protáhli unavené svalstvo a poté chlapci z 8. D vyzvali k florbalovému souboji rivaly z 8. C. Byli jsme svědky dramatického utkání, jehož tempo bylo strhující. Jak se zdá, všichni mají ještě stále sil na rozdávání. 

2. den 2. den

V pátek ráno nad vrcholky krkonošských hor vyšlo sluníčko a usmívalo se na nás celé dopoledne. Všechna družstva si horskou idylku užívala naplno a nikomu se ze svahu na oběd nechtělo.

3. den

3. den 3. den 2. den

3. den 3. den 3. den 3. den

3. den

Odpoledne se ukázala síla hor. Během deseti minut se vše zahalilo do bílé tmy a teplota prudce klesla. Nejvtipnější bylo, jak se vždy postupně za sebou vynořovali lyžaři i snowboardisti z té husté mlhy, která by se dala krájet. Krakonoš hold odpoledne otevřel dvířka s mračny a fouknul je nad Malou Úpu. Ale nás nezlomí, my se nedáme.

3. den 3. den

Třetí družstvo čekalo překvapení v podobě nových instruktorů. Na každého z nich připadli dva lyžaři z družstva prvního, kteří se jim téměř půl hodiny intenzivně věnovali a pomáhali jim zdokonalit se ve svých obloucích a také je trochu pobavit. Sjížděli společně za sebou, nebo instruktor pozadu a za hůlky se držel s lyžařem, nebo vedle sebe, a tak různě, co je napadlo. Vypadali všichni poté spokojeni, jak se jim spolupráce zadařila. Klobouk dolů novým lyžařským instruktorům a zároveň také smekáme před borci začátečníky, fakt jsou moc šikovní.

3. den 3. den 3. den

3. den 3. den 3. den 3. den

Naši stateční lyžaři a snowboarďáci zdokonalovali své dovednosti až do úplného ukončení provozu lyžařského vleku. Podle autentického vyjádření žáků: „Dnešní lyžovačka byla boží!“.  

V dnešní den, v tzv. kritickém nebo spíše odpočinkovém, jsme nechali sjezdové lyže a boty v lyžárně a zažili úplně jinou atmosféru s horami ale také spojenou. Dopoledne byly vylosovány dvojice, které se vrhly vstříc dobrodružství orientačního běhu v lehce přes noc poprášené zimní krajině. Závod byl napínavý až do poslední chvíle, dvojice startovaly po 4 minutách a závod zakončovaly biatlonovým úkolem – sestřelit každý z nich 1 terč na 3 dobití, když se nezadařilo, za každý nepadlý terč běželi oba kolečko navíc. No, většina si alespoň to jedno kolečko odběhla. Po obědě došlo k vyhlášení těch nej, potlesk ale sklidili i ti v poli poražených. Pro nás jsou vlastně vítězi všichni, jen tu medaili mají teď na krku ti ze všech nejrychlejší: Bětka s Honzou K. (1. místo), Vanesska s Honzou H. (2. místo) a Lucka s Lubou (3. místo).

4. den 4. den 4. den

4. den 4. den 4. den 4. den

4. den 4. den

4. den

 4. den 4. den 4. den

Plni zážitků ze závodu a nabiti endorfiny strhli lyžaři boj o zapůjčení běžkařského vybavení, většina chtěla ještě odpoledne okusit chuť běžeckého lyžování a celkem 20 dobrodinců se vrhlo do bílé stopy vstříc klidnému lesu a dvěma úzkým prkýnkům. A výlet se opravdu vydařil, a to doslova jako z filmu Sněženky a machři – Honza H. alias filmový Mácha neustále ve škarpě, sjezdy se bez pádů absolutně neobešly a na některých místech se hodily spíše brusle. Ale my se s tím poprali, a i když sněhu není moc, s těmi pár pády, ale s úsměvy na tvářích jsme si to užili a určitě na běžky jen tak nezapomenem.

4. den

4. den 4. den 4. den

Ti, kteří před běžkami dali přednost zimním radovánkám, se nejprve mezi sebou utkali v závodech na lopatách a poté vyrazili na krátkou procházku plnou sluníčka a překrásných výhledů.

4. den 4. den 4. den 4. den

4. den

4. den

První a druhé družstvo dnes vyrazilo za poznáním dalších svahů. Přestože byl víkend, užili jsme si téměř prázdné, skvěle upravené sjezdovky. Počasí nám také přálo, mohli jsme se tedy při každém sjezdu kochat výhledem na nejvyšší horu Sněžku a okolní malebnou krajinu.

5. den 

Odpoledne jsme své lyžařské umění zdokonalovali na již známém kopci a jezdili jsme s nadšením až do úplného zastavení vleku.

5. den

Členové třetího družstva dopoledne pilovali jízdu šikmo svahem a po chvíli zdolali celou sjezdovku „Pomezky“. Na horní stanici vleku se poprvé rozplývali nad nádherným výhledem, který nám Krkonoše nabízejí. Po rozjezdu statečně bojovali s prudším svahem, ale o to lépe pak zvládli mírnější svah od poloviny sjezdovky.

5. den

Odpoledne během dvou hodin zvládli oblouk z přívratu vyšší lyže a kdyby ve 4 hodiny neskončil provoz areálu, lyžovali by až do tmy.

5. den

Snowboardový tým, přezdívaný „Párky v rohlíku“, v průběhu dne zcela ovládl sjezdovku a všechny přihlížející udivoval svým uměním.

5. den

5. den 5. den 5. den

5. den

 Závěrečný večer se uskutečnilo finále ve střelbě. Z medailí se po dramatické bitvě radovali Adam (1. místo), Denis (2. místo) a Lucka (3. místo).

5. den 5. den

5. den