Kočky v OC

Milujeme kočky, rádi je malujeme, vybarvujeme, vyrábíme...

Je to naše oblíbené téma, takže po vyhlášení společné výstavy školních družin našeho obvodu, jsme ani chvíli neváhali a začali tvořit. Brzy je uvidíte na výstavě v OC Krakov.

Kočky v OC

Tak až půjdete na nákup, určitě se přijďte podívat:)

Kolektiv ŠD

Zemědělské muzeum

Ve čtvrtek 4. května jsme s družinou podnikli další skvělý výlet. Tentokrát jsme se vypravili do Národního zemědělského muzea na Letné. Do muzea jsme dorazili trochu s předstihem, takže po nezbytné návštěvě šatny a toalet jsme měli ještě čas mrknout se na expozici traktorů. Někteří z nás měli i možnost vyzkoušet si, jak se na takovém stařičkém traktoru sedělo a nic moc a to to ani nedrncalo:)

Zemědělské muzeum

Po krátké chvíli si nás na dvě poloviny rozdělily dvě sympatické lektorky, které pro nás měly připravené výukové programy na téma "včely" a "voda v krajině". Polovina z nás se tak odebrala na střechu k úlům, zjistit jak si žijí včelky a druhá polovina si šla vyzkoušet, jak je to s koloběhem vody v krajině.

Zemědělské muzeum Zemědělské muzeum

Programy byly skvělé, opravdu jsme si to užili a dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Také nám ale pořádně vyhládlo, takže jsme se odebrali na svačinu a kam jinam než k expozici Gastronomie:) Tam jsme se moc těšili a hned po svačině jsme si jí hezky obsadili jen pro nás. Vyzkoušeli jsme si nákup potravin, prodej na skoro opravdové kase a pak ještě obracení palačinek na pánvi. Palačinky byly sice jen z modelíny, ale i tak to byla fuška a spousta jich skončila rovnou na zemi.

Zemědělské muzeum

No a pak posbírat batůžky a oblečení, nákup drobných suvenýrů a šup na tramvaj a rychle zpátky ke škole, kde už na nás čekali rodiče.

Bylo to super, Zemědělské muzeum jsme určitě nenavštívili naposledy. 

Kolektiv ŠD II a V

 

Poplatek za ŠD

Vážení rodiče,

od příštího školního roku dojde k mírnému navýšení poplatku za školní družinu a to na 350,- za měsíc.

Považujeme za vhodné, informovat vás co nejdříve.

Děkujeme za pochopení.

Kolektiv ŠD

Motýli v botance

Motýli v botance

Ve čtvrtek 20. dubna jsme navštívili v rámci ŠD skleník Fata Morgana v Praze. Do skleníku jsme se vydali podívat na výstavu motýlů. Cestou jsme si prošli i část Botanické zahrady, poté jsme sešli ke skleníku, kde jsme se rozdělili na dvě skupiny. Každá skupina měla svoji paní průvodkyni, která se nás ujala a provedla nás celým programem. Během naší návštěvy jsme viděli fotky housenek, ryby, co žijí v místním jezírku, masožravky, no a samozřejmě motýly. Byli jsme uchváceni prostředím skleníku. Paní průvodkyně nám vše krásně vysvětlila a ochotně odpovídala na naše dotazy. Dokonce jsme viděli i kukly motýlů. Poté, co jsme skončili s prohlídkou, jsme si mohli koupit nějaké suvenýry, dali jsme si svačinu a zase jsme vyrazili do školy, kde na nás čekali rodiče.

Kolektiv dětí 8. a 9. oddělení

Čarodějnice

Čarodějnice

Dříve lidé věřili, že filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května má magickou sílu. Věřili, že právě v tuto noc se slétají čarodějnice na sabat a zlá moc bude nejsilnější. Jako ochranu před touto zlou mocí zapalovali ohromné ohně na vyvýšených místech za vsí a doufali, že tyto ohně je před čarodějnicemi a zlou mocí ochrání. Někde vyhazovali chlapci a děvčata do vzduchu zapálená košťata, ve snaze srazit čarodějnici dolů do ohně, někde bylo tradicí, že mladí lidé skákali přes oheň, což jim mělo zajistit zdraví. Věřilo se i v kouzelnou moc popela z těchto ohňů. Popelem se vodil dobytek, aby byl zdravý a popel se také vozil na pole, ve snaze zajistit bohatou úrodu.

čarodějnice

My už dnes spíše věříme tomu, že se při tradičním pálení čarodějnic dobře pobavíme, opečeme buřty a že právě náš převlek za čarodějnici se bude nejvíce líbit. Tak jako tak, na pálení čarodějnic se každý rok těšíme, a tak jsme si ve družině pár čarodějnic vyrobili :)

kolektiv ŠD

Velikonoce na statku

Na konci března navštívila naše parta velikonoční program v Toulcově dvoře. Měli jsme tentokrát svůj vlastní zájezdový autobus jen pro sebe, což bylo úplně super.

Po příjezdu na místo jsme hned vyzkoušeli místní posezení k tomu, abychom po dobrodružné cestě zkontrolovali obsah svých svačinových boxíků, a poté už jsme se mohli vydat na slibovaný program.

Velikonoce na statku

Čekaly nás dvě moc milé lektorky, které si nás rozdělily do dvou skupin. Jedna šla na dílničku do krásných prostor bývalých stájí a druhá se vydala přes místní zvěřinec na stopovačku s úkoly.

Celý program se nesl v duchu velikonočních svátků. Vyráběli jsme kraslice klasickou voskovou technikou, což jak jsme zjistili, není vůbec jednoduchá věc. Stálo nás to několik rozbitých vajíček, které nám maminky pracně vyfoukaly a jeden spálený prstík. I přesto jsme si namalovali krásná vajíčka a těšili jsme se, jak se s nimi doma pochlubíme. Potom jsme si za pomoci lektorky upekli ptáčky z kynutého těsta. No, ptáčky. Ani toto nebyla jednoduchá aktivita, takže někteří z nás měli místo ptáčků různomožné jiné živočichy, jako třeba zatočeného hada 🙂.

Velikonoce na statku

Na radosti nám to však neubralo, protože největší potěšení jsme měli z toho, že jsme si svůj výrobek udělali celý sami. A co, stejně nás většina svého upečeného ptáčka snědla ihned po vychladnutí!

Venku nás čekala hra s úkoly na téma šesti velikonočních nedělí. Lektorka nám o každé neděli krátce povyprávěla, co znamenala a jaké se v ten daný den udržovaly tradice a my jsme měli za úkol splnit na dané téma vždy nějaký úkol. Byla to zábava. Poznávali jsme například podle hmatu různé plodiny, jako např. kukuřici, fazole nebo dýňová semínka.

Moc nás také bavilo sbírání minipreclíčků nebo hledání naklíčených semínek v trávě. Rozpoznávali jsme různá zvířátka podle jejich zvuků nebo jsme podle čichu poznávali známé a i méně známé vůně.

Posledním úkolem bylo tzv. vynesení Morany, kterou jsme za hlasitého recitování básničky společně hodili do potoka a tím jsme definitivně ukončili zimu a přivolali jaro.

Na konci naší stezky na nás čekala kravička Jahůdka. Museli jsme být potichu a ukáznění, abychom jí nerušili. Čekala totiž telátko!

Výlet se opět moc povedl a my už se těšíme na příště!

Kolektiv dětí z družiny II. a V.

Družina v ZOO

Ve čtvrtek 30. března jsme navštívili Zoologickou zahradu v Praze. Ačkoliv nám počasí nepřálo, nasadili jsem si pláštěnky, vzali do rukou deštníky a vydali jsme se statečně směrem k ZOO. Naše návštěva začala u nového pavilonu goril, kde jsme se blíže seznámili s džunglí, kde se gorily vyskytují. Dále jsme pokračovali k žirafám, kde jsme mohli vidět i mláďata těchto majestátních zvířat. Viděli jsme také hrocha, který nám předvedl své plavecké zdatnosti.

Družina v ZOO

Nekoukali jsme jenom po velkých tvorech, ale i po menších, jako jsou hadi a brouci. I těch je plná zahrada. Svým hraním nás pobavili dva lední medvědi ve svém výběhu. A pak už na nás čekala indonéská džungle, kde jsme se nechali unášet úžasnou krajinou a zvířaty. Také nesmíme zapomenout na slony, které jsme viděli v jejich krásném pavilonu. Jelikož při naší návštěvě přestalo pršet,  došli jsme až do malého obchodu se suvenýry, kde jsme si mohli nakoupit nějaké ty drobné věcičky. Cestou do obchodu jsme mohli zahlédnout   také krásné červené pandy. Jelikož nám už docházel čas, tak jsme se museli vrátit do školy, kde na nás čekali rodiče. Ale rozhodně jsme si to pořádně užili.

Družina v ZOO

Adéla Hájková a kolektiv dětí 8. a 9. oddělení

Veselé Velikonoce

Přejeme všem dětem i rodičům veselé Velikonoce, hodně sluníčka, radosti a bohatou pomlázku!

Přání k Velikonocům 

Přání k Velikonocům

Přání k Velikonocům 

kolektiv ŠD

Velikonoce v keramické dílně

Velikonoce jsou u nás v keramické dílně opravdu oblíbené téma. Pod našima rukama vznikají kraslice, beránci, králíčci a kuřátka a my máme radost, jak nám to jde od ruky. Hněteme, válíme, barvíme, sušíme, a pečeme jako diví až máme plnou dílnu jara a další už se nám tam nevejde. Teď už jen vše pečlivě zabalit a rozdat. Tak mrkněte než je všechny odneseme domů....

Velikonoce v keramické dílně

děti z keramického kroužku

Kniha džunglí

Středa 1. března byla pro naše dvě družinová oddělení opět ve znamení výpravy mimo školu. Jsme poměrně hodně akční děti, proto se vám možná může zdát, že ve škole chvíli neposedíme. Je to tak!

Po dobrodružné návštěvě planetária v únoru tentokrát přišla opět na řadu kultura.

Vyrazili jsme do našeho oblíbeného divadla Gong na známý příběh o chlapci jménem Mauglí. 

Opět nás čekala cesta autobusem, kterou už dobře známe, a při které máme možnost vidět relativně velký kus našeho města, a pak kousek procházkou k divadlu. Počasí nám celkem přálo, takže pláštěnky mohly zůstat ve škole.

Představení Kniha džunglí bylo plné písniček, světel a hlavně zábavy. Velmi poutavá stínohra na začátku, dynamický hudební výstup tygra Šér Chána, kdy jsme se někteří i trochu báli, naprosto bravurní monolog hada Ká, při kterém se celé divadlo otřásalo smíchy v základech. To jsou jen střípky z celého představení, které se nám opravdu velmi líbilo.

Kniha džunglí Kniha džunglí

V džungli nám vyhládlo, zbytky z našich nedojedených svačin tedy přišly vhod. Na zpáteční cestě jsme si všichni užili pohodlí svého vlastního sedadla, někteří podřimovali, další byli stále ještě myšlenkami s Baghírou, Balúem a ostatními v džungli.

 Parádní výlet a my už si balíme batůžek na ten další! Kam to asi bude....?

 Děti z družiny II. a V.

Jaro klepe na dveře...

...kdo mu dveře otevře?

My v družině se o to určitě pokusíme. Dost bylo zimy, modrobílých obrázků, vloček a sněhuláků. Začínáme vytahovat barvičky, barevné papíry a už se těšíme na jaro, teplo, sluníčko a také na Velikonoce. A tak si jaro přivoláme, zatím alespoň pomocí našich šikovných ručiček. Mrkněte, jak nám to jde....

Jaro klepe na dveře...

Jaro klepe na dveře...

Jaro klepe na dveře...

Planetárium s druháky

Ve čtvrtek 23. února jsme s ŠD navštívili Planetárium hl. města Prahy. Jako vždy jsme začali odjezdem ze školy a cestou MHD až na zastávku tramvají Výstaviště. Hned poté co jsme dorazili do budovy se nás ujala velmi milá slečna. Když už jsme všichni měli uklizené a srovnané věci, vydali jsme se směrem k sálu kde už na nás čekal program, na který jsme se strašně těšili.

Planetárium s druháky

I tady se jsme se setkali s velmi milou paní, která nám v krátkém povídání představila oblohu. Na začátku jsme viděli oblohu v reálném čase a poté i noční oblohu. Její povídání bylo velmi zajímavé a zábavné. Dokonce jsme viděli i souhvězdí. Po tomto krátkém povídání jsme se dostavili k pohádce Polaris, na kterou jsme se neskutečně těšili.

Planetárium s druháky Planetárium s druháky

V pohádce jsme se seznámili s tučňákem Jamesem a ledním medvědem Vladimírem. Ti se rozhodli, že v ponorce přestavěné na raketu prozkoumají vesmír, aby zjistili, jak jsou ostatní planety podobné té naší. Pohádka byla velmi poučná, ale i zábavná. Celý děj byl doprovázený smíchem a radostí. Rozhodně jsme se nenudili.

Planetárium s druháky Planetárium s druháky Planetárium s druháky

Po skončení programu jsme mohli navštívit malý obchůdek, kde jsme si mohli pořídit suvenýr. Také jsme si prohlédli stálou výstavu Planetária.

Poté nás čekala jenom svačina, kterou jsme si mohli sníst venku, jelikož bylo hezké počasí. A pak jsme se plní krásných zážitků vydali nazpátek do školy, kde na nás už čekali rodiče.

Kolektiv dětí 3., 8. a 9. oddělení

Planetárium

Ve čtvrtek 16.2. jsme se zase po nějaké době vypravili poznávat něco nového mimo naší školu. Naše cesta vedla do Planetária hl. města Prahy.

Tentokrát jsme se kromě autobusu svezli také tramvají, což bylo prima, ale cesta s přestupem je už pro opravdu šikovné školáky, takže to pro nás byla celkem výzva. Pokyn od paní vychovatelek zněl hlídat si kamaráda z dvojice po celou dobu cesty a neztratit ho, k čemuž jsme se všichni postavili velmi zodpovědně, takže dobrodružství mohlo začít.

V planetáriu nás čekalo nejprve promítání s výkladem. Usadili jsme se do pohodlných a prostorných křesel a průvodce Matyáš nám začal povídat o noční obloze. Nebe plné hvězdiček a planet nad námi bylo úchvatné a my jsme nešetřili obdivným "ááách" . Dozvěděli jsme se o Měsíci, Slunci a souhvězdích a vrcholem jeho výkladu bylo přiblížení planety Země na promítačce tak blízko, že jsme měli strach, že na nás planeta spadne.

Planetárium

Poté nás čekala animovaná pohádka Polaris. Dobrodružství tučňáka Jamese a ledního medvěda Vladimíra, kteří se jednoho mrazivého dne potkali na Severním pólu nás nadchlo. Společně s nimi jsme se přestavěnou ponorkou podívali do vesmíru, abychom prozkoumali planety zblízka a zjistili, zda jsou podobné té naší. Byli to legrační chlapíci a ve filmu nechyběla patřičná dávka humoru i adrenalinu, například, když se oba vypravili "zkratkou" na místo, kde Vladimír věděl o ztroskotané ponorce. To jsme si i my připadali jako na horské dráze, a také jsme to nadšeným výskotem dali najevo.

Po filmu jsme si prohlédli stálou expozici planetária. 

Jelikož bylo ten den mimořádně pěkné počasí, rozhodli jsme se uspořádat první letošní piknik ve Stromovce. 

Do školy jsme se vrátili spokojení a v pořádku. Už teď se těšíme na další výlet!

Kolektiv dětí z ŠD 2 a 5

Vlaky

V družině se věnujeme různým činnostem. A když zrovna nemáme žádnou společnou aktivitu, hrajeme si, malujeme a vyrábíme dle své vlastní fantazie.

Vlaky

Každého z nás baví něco jiného. Zatímco někdo rád hraje fotbal, maluje, hraje deskovky, prvňáci Matěj s Matyášem milují dopravní prostředky všeho druhu. Nejvíce však vlaky a autobusy! Každou volnou chvíli v družině věnují této vášni. Proto už nám vznikla pěkná sbírka modelů, které chlapci postupně dovádí k dokonalosti a postupně rozšiřují. Nutno podotknout, že vše si sami kreslí a navrhují, stačí jim k tomu pouze papír, nůžky, lepidlo a pastelky. 

Vlaky

A protože my v naší družině jsme z toho patřičně "paf", rádi bychom se o to podělili i s vámi.

Marcela Mikulíková, družina 2

Čapkohrátky

Již po několikáté se školní družina zapojila do výtvarné soutěže vyhlášenou DDM Spirála, tentokrát k 85. výročí úmrtí českého prozaika, dramatika a novináře Karla Čapka. Vzhledem k jeho práci, kterou také zasvětil dětem a mládeži bylo vybráno téma robotů, loupežníků, kočiček i pejsků a spousty dalších postav vyskytujících se v knížkách Karla Čapka i jeho bratra Josefa.

Čapkohrátky

Na tvorbu si bylo možné vybrat například z těchto technik: trojrozměrné rukodělné výrobky, keramické práce, kresba, malba, povídky, básničky a jiné.    Za družinu posíláme do soutěže hned tři roboty na kterých spolupracovaly děti z ŠD 5, 7 a 8.

Kroužek keramiky pak přidal ještě pár robotů, mloků, pejsků a kočiček a dalších postav z pohádek bratrů Čapkových.

Čapkohrátky

Vernisáž výstavy prací začíná v pátek 3.3. od 16:30 v knihovně KD Krakov, poté si můžete prohlédnout výstavu každý den v pracovní době knihovny. 

Doufáme, že naše díla budou mít u návštěvníků úspěch a třeba se i dočkáme dobrého umístění v soutěži.

Kolektiv ŠD

Chumelí se, chumelí...

...padá snížek bílý, venku to pěkně klouže a je pořádná zima, ale nám to vůbec nevadí.

My si sníh užíváme. Pod rukama nám vzniká jeden sněhulák za druhým a to venku i ve třídě na papíře. Tak mrkněte, jak nám to jde.

Chumelí se, chumelí...

Chumelí se, chumelí...

Platby za družinu

Vážení rodiče,

pokyny k platbě obdržely děti na lístečcích, ale pro jistotu je ještě uvádíme zde:

Číslo účtu: 2597875/0300

Částka 1500 Kč - nejpozději do 27. ledna 2023

Variabilní symbol 100X ( X=číslo družiny)

Do poznámky uveďte jméno dítěte!!!

 

kolektiv ŠD

 

Krásné Vánoce

Vážení rodiče, milé děti,

přejeme všem krásné a hlavně poklidné prožití vánočních svátků, hodně pohody, pohádek a dárečků pod vánočním stromečkem. Užijte si prázdniny, odpočiňte si  a buďte na sebe opatrní. 

Těšíme se na vás v lednu.

kolektiv školní družiny

Krásné Vánoce

Krásné Vánoce

Adventní výlet

Ve středu 14. prosince jsme vyrazili  na program Štědrý den našich prababiček, který se konal v Domě u Zlatého prstenu na Staroměstském náměstí. Ještě, než jsme dorazili na místo konání, využili jsme volné chvilky a prošli jsme adventní trhy a nasáli tak tu pravou vánoční atmosféru.

Adventní výlet

Hned jak jsme dorazili do muzea, ujala se nás milá  paní pořadatelka, se kterou jsme strávili sváteční odpoledne. V úvodní části programu jsme si povídali o vánočních zvycích a tradicích, vyzkoušeli jsme si hry, které naše prababičky hrály, a dokonce jsme správně sestavili betlém.

Adventní výlet Adventní výlet

V druhé části programu jsme se více zaměřili na ruční tvorbu a vyráběli jsme  z drátku krásné vánoční ozdoby a papírové  lampiónky. Po naší těžké práci jsme zaslouženě posvačili a  vyrazili zpět do školy, kde na nás čekali rodiče.

Adventní výlet Adventní výlet

Akce se nám moc líbila, dozvěděli jsme se mnoho nového o vánočních tradicích a přivezli jsme si dárečky, které jsme vlastnoručně vyrobili.

Adéla Hájková a kolektiv dětí z družiny 8 a 9

Srdce Osmičky - chceme dělat radost...

V tuto chvíli si dovolím naší zprávu upravit...povedlo se!

Minulý týden si paní místostarostka vánoční dárky převzala a ty již nyní putují pod stromečky, tam kam patří. Setkání bylo příjemné, děti kromě vánočních dárků předaly také přání, obrázky a záložky do knih.

Seznam přání, které se nám podařilo splnit naleznete na https://www.srdceosmicky.cz/

Je jich celkem sedm a jsme na sebe pyšní, je dost dobře možné, že se nám rodí nová vánoční tradice....

Srdce Osmičky Srdce Osmičky Srdce Osmičky Srdce Osmičky Srdce Osmičky

Blíží se čas Vánoc, období, kdy více než kdy jindy myslíme jeden na druhého, těšíme se ze setkávání s našimi blízkými, na vánoční atmosféru, na čas strávený pod stromkem s těmi, které máme rádi, a samozřejmě také na dárečky.

Jsme už natolik velcí, že si uvědomujeme, že každý to štěstí být o svátcích s někým blízkým ale nemá, a proto jsme se letos rozhodli zapojit do projektu Srdce Osmičky a podpořit tím osamělé babičky a dědečky.

Oslovili jsme jménem naší školní družiny místostarostku Prahy 8, paní Vladimíru Ludkovou, která byla velice ochotná a o projektu Srdce Osmičky nás podrobně informovala. V rámci tohoto projektu pro nás na začátku adventního času vytipuje  několik osamělých seniorů u nás na Praze 8 a my se společnými silami pokusíme splnit některým z nich jejich skromná vánoční přání.

Dárečky jsme se rozhodli financovat z provize za prodej knížek z vánočního katalogu Albatrosu, za kterou si obvykle pořizujeme nové knížky do naší družinové knihovničky, hry nebo drobné odměny.

Věříme, že se nám nakonec podaří společně vyloudit o Štědrém dnu úsměv na tváři alespoň některým z nich a už teď z toho máme velikou radost! 

kolektiv ŠD